Xiaomi Redmi 3s LTE Global

Xiaomi Redmi 3s jsem zvolil kvůli zajímavé ceně a velké baterii 4100 mAh. A fajn bylo, že zrovna se začali objevovat globální verze telefonů Xiaomi, které podporují české LTE frekvence (B20, 800 Mhz). Vynikající je také fórum miuios.cz. Tam najdete (ve slovenštině) podrobný návod, jak přejít na českou ROM vyvíjenou členy tohoto fóra. Nová ROM vychází každý týden, OTA aktualizace pak každý měsíc. Zásadní problém jsem měl s odemknutím bootloaderu. Oficiální povolení na žádost u Xiaomi jsem dostal bez problémů, ale jejich utilita pro unlock se v procesu vždy zasekla na 50 % s tím, že telefon není připojen. 2 dny jsem se s tím trápil, ale řešení nakonec bylo jednoduché. Zkusil jsem to na počítači s Windows 7 32bit. Problém byl s ovladači. Ty jsem nebyl schopen rozchodit ani na dvou PC s Windows 10 64bit a jednou Windows 10 32bit. Hned jsem nahodil Nova Prime rozhraní a na MIUI se dá docela dobře zvyknout. IPS HD panel je pěkný, ale v porovnání s Amoled u Samsung Galaxy S2 černá není černá. O něco jemnějsí rozlišení (300 dpi vs 240 dpi) je však opravdu fajn. Stejně tak cena (17 tis. Kč u SGSII vs 3 200 Kč u 3S). Za těch 5 let k určité pokroku v mobilní sféře evidentně došlo. Přestože úložiště zůstalo stále na chabé hodnotě 16GB, hladký běh systému je u nového stroje velmi znát.

Celní řízení – jak pracně ušetřit 200 Kč

Objednal jsem si Xiaomi Redmi 3S z Alliexpresu. Za 116 $. Prodejce eternal team prohlásil cenu zásilky jako 45 $. Takže já jsem se zvědavosti pokusil přesvědčit celní úřad, že tomu tak skutečně je. Musel jsem zfalšovat hned několik dokumentů (Photoshop, Adobe Acrobat). Upravoval jsem i čas editace souborů. Celé mi to trvalo ve finále relativně dlouho. Aby to nebylo nápadné, že celokovový telefon stojí 1100 Kč, raději jsem do předmětu aukce dal, že zboží je poškozené. No a u celního úřadu to prošlo v pohodě. Znovu bych to už ale nedělal. Jsou to zbytečné stresy a za těch pár korun to nestojí (rozdíl jen v DPH). Také jsem se dozvěděl, že se dělají jiné triky, jak zboží neproclít. Třeba ho z Číny poslat nejdřív do Británie a poté již jen v rámci EU do ČR.

Nejdelší zdržení při doručování balíku bylo s Českou poštou. Na týden se balík zaseknul ve skladu v Malešicích. Tam se vůbec nedá dovolat. Buď mají obsazeno, a nebo to nezvedají. Tak jsem zavolal na obyčejnou poštu. Tam si na Malešický sklad ztěžovali. Prý nestíhají, nicméně těch 7 dnů na odbavení balíku skutečně mají. Telefon prý někdy zvednou a hned se sluchátkem prásknout, jen aby nemuseli poslouchat zvonění. :-)