Cituj rychle a snadno, to si člověk představuje, když se rozhodne místo manuálního vkládání citací a referencí do textu využít nějaký citační manažer. V první fázi experimentování lze využít správu citací implementovanou např. ve Wordu. Na většinu záležitostí (bakalářka, diplomka) to stačí, chybí zde ale výhoda online databáze a její využívání kdykoliv a kdekoliv.
Na ČVUT bylo do roku 2014 předplacen systém RefWorks od ProQuest. Absolvoval jsem na tento systém školení a začal ho aktivně využívat. Doupravil jsem si citační styl ISO 690 pro techniky, tedy číselné reference v uvozovkách, např. [1]. Vše fungovalo do té doby, než ČVUT neuhradila zvýšené poplatky za tento systém. Nabídka byla přejít pod nový citační systém Flow také od ProQuest. Export-import databáze probíhal jednoduše – jedná se o dva systémy stejné firmy. Překvapením bylo, že Flow sice fungoval, ale ČVUT si pozapomněla nebo nechtěla předplatit rozšíření systému pro aplikaci Word. Doplněk nefungoval a z portálu ho nebylo možné ani oficiálně stáhnout. Takže po RefWorks je nepoužitelný i Flow. Z hlediska pokračovaní ve vytvořených dokumentech je opuštění zavedeného systému samozřejmě problém.
Jako řešením mi byly nabídnuty freeware citační manažery (Mendeley, Zotero, EndNote Basic). U free řešení je fajn, že je ČVUT nemůže přestat platit, protože nic neplatí. Otázka, zde některý projekt neskončí. EndNote asi ne, protože za ním stojí Thomson Reuters (WOS – Web of Science). Já však zvolil českou záležitost, kterou ČVUT předplácí – citace.com. Pravděpodobně je to značně nový systém, ale velmi jednoduše implementuje ISO 690 s hranatými závorkami a vše je jednoduché a intuitivní. Na první pohled bych řekl, že i dokonce lepší než u velkého RefWorks. Import přes formát RIS proběhl také hladce. Pro uživatele je velmi prospěšné, že existují výměnné formáty (BibTex, RIS), pomocí kterých je možné provést migraci dat mezi systémy.